Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-15:30 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 480 Kč a máte dopravu ZDARMA
 • Kategorie blogu
 • Štítky blogu
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Vaše osobní údaje neposkytujeme třetím osobám. Můžete se kdykoli odhlásit.

Twisto - odložená platba

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Jak pečovat o šperky
26.10.2019
Komentáře (0)

Jak pečovat o šperky

Doporučujeme dodržovat tyto zásady:

 • Používat šperky jen k účelům, ke kterým jsou určeny, tzn. ke společenským účelům a rozhodně je nenosit při těžké manuální práci, vaření, práci na zahrádce, sportování, spaní atd.
 • Chránit šperky před chemickými vlivy, např. kosmetickými přípravky, parfémy, při barvení vlasů nebo trvalé ondulaci, při práci v laboratoři, při lázeňských procedurách atd.
 • Chránit šperky před nárazy a mechanickým poškozením.
 • Občas očistit šperk přípravky k tomu určenými (hadříky, lázně) nebo požádat o odborné vyčištění přímo ve zlatnické prodejně.
 • V případě poškození šperku nezasahovat a nechat jej odborně opravit ve zlatnictví.

Důležité upozornění

Oxidace neboli černání stříbra není výrobní vada. Jde o přirozenou chemickou reakci způsobenou výskytem různých chemických látek v ovzduší. Ve větší míře k oxidaci přispívá zejména obsah sloučenin síry v daném prostředí, nebo užívání léků, některé kosmetické přípravky, ale i prašné prostředí. K uvedení šperku do původního stavu stačí vyčištění přípravky určenými k čištění stříbra.

 

Ocelové šperky:

Péče o šperky z chirurgické oceli není nikterak těžká. Chirurgická ocel má schopnost odolávat chemickým reakcím více, než ostatní kovy. Šperky z chirurgické oceli se vyznačují vysokou tvrdostí a odolností jejich povrchu, ale i tak by si jejich majitelé měli dát pozor na zacházení s nimi.

Aby byly Vaše šperky nádherné co možná nejdéle, přinášíme Vám tipy na zachování jejich lesku a krásy:

Pro skladování šperků využívejte oddělené prostory. Nejvhodnější je používat šperkovnici nebo alespoň látkové pytlíky, které oddělí jednotlivé kusy šperků od sebe. Chirurgická ocel je odolnější než třeba zlato nebo stříbro, proto je důležité uchovávat tyto druhy kovů zvlášť (ocel by mohla poškrábat šperky z měkčích kovů). Vyvarujte se i zbytečnému tření šperků o sebe, zabráníte tak poškrábání povrchu.

Straňte se kontaktu z různými tekutinami nebo chemikáliemi. Šperky z chirurgické oceli nejsou náchylné na kontakt s vodou, výjimkou však je pokud jde o šperk, který obsahuje lepené kamínky či perly. Zapracování těchto kamínků (perliček) je ve většině případů provedeno lepením ke kovu. Vyhýbejte se kontaktu s vodou (slanou i sladkou), krémy, spreji, parfémy a dalšími chemikáliemi.

Šperky z chirurgické oceli jsou dosti pevné, nevydrží však všechno. Při práci nebo jiné namáhavější činnosti raději šperk sundejte, mohlo by dojít k poškrábání nebo k jinému poškození šperku. To samé platí i u nošení šperků při sportu. Mohlo by totiž dojít k nemilým úrazům. Vyvarovat bychom se měli zejména dlouhým visacím šperkům (např. velké kruhy, několikapatrové atd.), o které bychom mohli v zápalu sportu zavadit. Šperky odkládejte i v době spánku, zejména kamínkové šperky by mohly při spánku utrpět újmu.

Čištění šperků z chirurgické oceli není nijak složité, chirurgická ocel neoxiduje a nereaguje s tělními tekutinami. Navíc je hypoalergenní vhodná pro osoby, které jsou alergické na některé kovy. Pro čištění šperků z chirurgické oceli použijte v případě nekamínkových šperků vlažnou mýdlovou vodu a opatrně vysušte jemným hadříkem. V případě kamínkových šperků použijte jemný navlhčený hadřík ve vlažné čisté vodě, kolem kamínku jen jemně otřete, nepřejíždějte přes kamínky, poté jemně osušte. Pokud je šperk značně znečištěn a obsahuje kamínkové šperky, raději navštivte klenotníka, který Vám daný šperk vyčistí.

Stříbrné šperky: 

Šperky každodenním nošením ztrácejí lesk a takzvaně "zajdou". U stříbrných šperků může docházet k černání, kdy stříbro reaguje s PH faktorem pokožky či díky sloučeniny síry (sirovodík) obsažené ve vzduchu. Je tedy lépe volit takové šperky, které jsou potažené rhodiem, které oxidaci zabrání. Samozřejmě se dá zčernání odstranit vyleštěním. Máte-li šperk, ke kterému máte emocionální vazbu a šperk už „nevypadá k světu“, můžete jej nechat znovu potáhnout vrstvou rhodia – tento proces mu navrátí jeho původní lesk.

Aby si Vaše šperky uchovaly svou třpytivost, krásu a životnost, dodržujte následující pokyny:

 • Šperky nenoste při výkonu těžkých a hrubých prací, v prašném prostředí s výpary.
 • Šperky uchovávejte v suchu (v sáčku či ve šperkovnici), zabráníte tak oxidaci.
 • Sundávejte šperky při sportování či fyzické námaze – zabráníte tím povrchovému poškození a kontaktu s potem (ten na stříbro působí stejně jako např. chlor).
 • Vyvarujte se kontaktu s chemickými prostředky – parfémy, lak na vlasy, chlor, mořská voda, krémy, minerální prameny
 • Šperky s lepenými krystaly/ zirkony a perlami nesmí přijít do styku s vodou (především slanou!), aby se zabránilo jejich vypadávání či barevných změn světlého pryskyřicového základu, případně prasknutí nebo zmatnění.
 • U řetízků typu had se vyvarujte ostrého pohybu, přelomení, především při ukládaní řetízku.
 •  Jakákoli povrchová úprava - zlacení a stříbření je pouze dočasná. Jde o pokovení ve velmi tenké vrstvě, která se časem vlivem běžného užívání naruší, poškrábe. Zde je důležité, že jde o vlastnost nikoli vadu šperku.

Stříbrné šperky můžete čistit několika způsoby – základní způsob je leštička na šperky, kterou seženete ve většině klenotnictví nebo optice (lze zaměnit s leštičkou na brýle), popř. bavlněná látka, kterou vyleštíte daný šperk. V některých případech postačí jemný bavlněný kapesník. Dbejte na to, aby leštěním nedošlo k poškození – např. jemného stříbrného řetízku. Stříbro je totiž měkký kov. Pro intenzivnější čištění můžete použít chemické čističe, které lze zakoupit v drogeriích a některých klenotnictvích. Zde dbejte pokynů výrobce. Některé chemické čističe stříbra totiž nelze aplikovat na ostatní části – např. přírodní perly, kameny a jejich osazení (chemický prostředek rozpouští lepidlo, do kterého jsou zapuštěny kameny). Čištění šperků s perlami či korály by měly být tedy svěřeny do rukou odborníka.

Bižuterní šperky:

Když už si pořídíte nějaký šperk, který není z drahých kovů,  je důležité si  uvědomit, že tato bižuterní ozdoba není nezničitelná a že nám bude tak dlouho dělat radost, s jakou ohleduplností ji budeme nosit a chovat se k ní.

Aby si Vaše šperky a bižuterie zachovaly stálý lesk a krásu, vydržely a neztrácely na své kvalitě, je nutné dodržovat několik pravidel určených pro péči o bižuterii a šperky. Nejrůznější parfémy, líčidla a laky na vlasy, tedy obecně kosmetika, kterou chcete zkrášlit svoji osobnost, působí nepříznivě na Vaši bižuterii. Chemické látky, které jsou v nich obsažené, mohou narušit a v horším případě i poškodit povrchovou úpravu bižuterie (šperků). Používáním těchto prostředků zkracujete životnost Vaší bižuterie. Bižuterie nepatří do vody, je proto žádoucí ji před sprchováním, mytím nádobí  či koupelí odložit. A to nejen doma ve vaně, ale i v bazénu nebo u moře. Chlór, sůl i vonné koupelové oleje bižuterii znehodnocují, stejně tak jako přímé slunce. Odložte bižuterii také před spaním, při sportování nebo fyzické námaze, předejte tak mechanickému či povrchovému poškození daného šperku. U některých osob s velmi agresivním potem může dojít k narušení a změně vzhledu povrchu kovových dílů (k černání). Neskladujte všechny šperky a kusy krásné bižuterie v jedné krabičce propletené dohromady. Šperky se pak mechanicky odírají. Ukládejte tedy Vaše šperky a kusy bižuterie do vlastních krabiček a šperkovniček  k tomu určených. Náhrdelníky je také vhodné zavěsit třeba na stojánky.

Čím častěji jsou šperky a bižuterie nošeny, tím častěji byste je také měli čistit. Lze zakoupit speciální roztoky i na bižuterii, kterými své šperky z bižuterie bezpečně vyčistíte. Šperky stačí otřít  jemným suchým hadříkem nebo kouskem vaty, jemným měkkým suchým kartáčkem od hrubých nečistot.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Vaše osobní údaje neposkytujeme třetím osobám. Můžete se kdykoli odhlásit.
Jsme registrovaní na puncovním úřadě.

       https://im9.cz/cb/78583-3.png

Kontakty
Zákaznická podpora
(Po-Pá, 9-15:30 hod.)
© 2020 Jewellis.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz